Kevés olyan város van, amely egyszerre nyűgöz le grandiózus épületeivel, természetközeliségével és gazdag kulturális életével. A sűrű erdőkkel határolt Ottawa pontosan ilyen, tökéletes központja a kétnyelvű északi országnak.
1857-ben Viktória királynő igencsak nagy meglepetést okozott, amikor Torontóval vagy Montréallal szemben a félreeső Ottawát jelölte meg Kanada fővárosának. Sokan gúnyolódtak akkor a döntésen. Egy amerikai újságíró például azzal viccelődött, hogy a betolakodók könnyen eltévedhetnek a közeli erdőkben a település után kutatva. A királynő és miniszterelnöke valójában több szakértővel is konzultáltak, mielőtt meghozták a döntést. Ottawa mellett szólt, hogy viszonylag távol fekszik az amerikai határtól, a folyókkal körülvett, dombos terület pedig kifejezetten jól védhető külső támadásokkal szemben. Nem elhanyagolható szempontok ezek, hiszen csak néhány évtizeddel járunk a 1812-es kanadai-amerikai háború után. Az újdonsült főváros ráadásul az angol nyelvű Ontario és a francia Québec tartományok határán fekszik, tökéletes helyszínként szolgálva egy kétnyelvű ország központjának.Ottawa ráadásul – a legtöbb kanadai településsel ellentétben – kifejezetten turistabarát hely. A belvárosban lépten nyomon táblák mesélnek a környék történelméről, az épületek érdekességeiről. Térképeket is kihelyeztek, és pirossal be is jelölték, melyik a legegyszerűbb útvonal a nevezetességek felfedezéséhez. Nekem most kivételesen semmi időm nem volt, hogy előzetes útitervet készítsek, így különösen jól jött, hogy az úgynevezett a Voyageurs Pathwayt követve szinte az összes izgalmas helyszínt megtekinthettem. Mutatom is, hogy mik voltak ezek.
Parliament Hill
A főépület sajnos ismét 2019 óta felújítás alatt áll, és 2030-ig biztosan nem lehet meglátogatni. A Képviselőház így ideiglenesen az úgynevezett nyugati blokkban, míg a Szenátus egy korábban pályaudvarként működő épületben ülésezik. Mindkét helyszín ingyenesen látogatható, jegyeket a parlament honlapján lehet igényelni. Francia és angol nyelvű túrákra lehet időpontot foglalni, melyek során sok érdekességet osztanak meg az épületekről, de Kanada törvényhozását és történelmét is jobban megismerhetjük.
Rideau-csatorna
Gatineau folyópart
A két város azóta szinte teljesen egybenőtt, a québeci oldalon pedig gyárkémények helyett ma már irodaházakat és közparkokat láthatunk. A Kanadai Történeti Múzeum (Canadian Museum of History) mellől pedig a környék talán legszebb kilátását is élvezhetjük.
Notre-Dame-székesegyház
Félúton azonban változtattak a terveken, így a templom felső részei már neogótikus stílusban készültek el. Az épület kívülről egészen visszafogott, a belső terek viszont rendkívül díszesek.
Kanadai Nemzeti Galéria
Rideau-vízesés
Rideau Hall
Kanada államformája alkotmányos monarchia perszonálunióban Nagy-Britanniával, a jelenlegi főkormányzó így II. Erzsébet királynő nevében végzi el a ceremoniális feladatokat és szentesíti a kanadai törvényeket. A rezidencia, akárcsak a parlamenti épületek ingyenesen látogatható. Bepillanthatunk például az ikonikus, sátrat megidéző fehér-rózsaszín terembe és a miniszterelnöki meghallgatások helyszínéül szolgáló szobába is.
ByWard Market
A kanadai főváros legfontosabb nevezetességeit akár néhány óra alatt is körbejárhatjuk, ha azonban belülről is felfedeznénk a parlamentet, a főkormányzói rezidenciát vagy a múzeumok valamelyikét, akkor érdemes legalább két napot eltölteni itt. Ottawa számomra nagyon kellemes meglepetés volt. A zöld parkok, az idilli folyópartok és a grandiózus épületek hamar meggyőztek róla, hogy a városnak ott a helye minden kanadai útitervben.
További utazós tartalmakért kövess Instagramon és Facebookon is!